Domáce zemiakové lokše: Tradícia, ktorá nikdy neomrzí
Domáce zemiakové lokše sú neodmysliteľnou súčasťou tradičnej slovenskej kuchyne. Či už ich pripravujete k pečenej husi, kačke, alebo ich jete len tak, natreté husacou masťou a posolené, vždy sú dokonalým doplnkom každého sviatočného stola. Lokše milujeme robiť na jeseň, kedy sa pripravujú zo starých zemiakov v období oberačiek a vinobraní. Príprava lokší je síce trošku časovo náročná, ale výsledok rozhodne stojí za to – jemné, mäkké a dokonalé placky.
Video recept nájdete na mojom Instagrame. ✨
Ingrediencie:
- 2 kg varených, najemno nastrúhaných zemiakov
- Soľ podľa chuti
- 700 g hladkej múky (časť do cesta a na posypanie dosky – začnite s 200 g múky do cesta)
- 1 PL bravčovej masti
- Husacia masť na potretie hotových lokší
Objavte viac mojich receptov!
Zemiakové lokše sú obľúbenou pochúťkou mnohých slovenských domácností, najmä v období jesene. Pre veľa ľudí sú lokše náročné na prípravu a niekde v polovici prípravy to vzdajú. Mám pre vás recept, ktorý je jednoduchý, obsahuje pár pomocníkov, ktorí vám prípravu lokší uľahčia a privedú vás k úspešnému výsledku. 😊
Otázky, ktoré vás môžu napadnúť:
1. Aké zemiaky sú najlepšie na lokše?
Najlepšie sú staré zemiaky, pretože obsahujú menej vody a viac škrobu, čo je kľúčové pre konzistenciu cesta.
2. Musím použiť bravčovú masť?
Bravčová alebo husacia masť je ideálna na potieranie lokší po opečení. Ak ju nemáte, môžete použiť aj maslo, ale chuť nebude taká autentická. Bravčová masť sa taktiež pridáva do cesta, no môžete ju nahradiť husacou masťou.
3. Ako skladovať lokše?
Ak vám zostanú, môžete ich uložiť do vzduchotesnej nádoby a skladovať v chladničke. Pred podávaním ich ohrejte na panvici alebo v rúre.
Ako pripraviť Lokše:
- Príprava zemiakov:
Uvarené zemiaky najemno nastrúhame. Zemiaky by mali byť staré, aby mali správnu konzistenciu, a po nastrúhaní ich jemne osolíme a pridáme 1 PL bravčového tuku. - Príprava cesta:
Na pomúčenú dosku vyklopíme nastrúhané zemiaky, pridáme asi 200 g hladkej múky a rukami vypracujeme hladké, jemné cesto. Zemiakové cesto by nemalo byť príliš lepkavé, ak je, pridáme ešte trochu múky. Cesto však nemá byť príliš múčne, aby zostali lokše jemné. - Tvarovanie lokší:
Z cesta odoberieme guľku o veľkosti väčšej slivovej gule a položíme ju na dosku jemne poprášenú múkou. Každú guľku postupne rozvaľkáme do tenkého kruhu (čím tenšie, tým lepšie). Ideálne je vaľkať na papieri na pečenie jemne poprášenom múkou, aby sa lokša neprilepila. - Opekanie:
Opatrne nadvihneme lokšu pomocou obracačky (najlepšie plastovej, aby sme nepoškodili cesto) a nadvihneme okraje kruhu z každej strany, aby sa pod ne dostal vzduch a bolo jednoduchšie manipulovať s lokšou. Keď bude lokša po stranách uvoľnená z papiera, opatrne ju naberieme na obracačku a prevrátime na suchú panvicu. Ak sa v lokši spravili trhliny a diery, zlepte ich k sebe prstami. Lokšu opekáme z každej strany, kým sa na nej neobjavia zlatohnedé fľaky. Lokše musia byť dobre prepečené, ale stále mäkké. - Dokončenie:
Po opečení lokše pomastíme rozpustenou husacou alebo bravčovou masťou a jemne posolíme.
Tipy a triky od mojej mamy:
- vaľkanie lokši na pečiacom papieri zabráni pridávaniu nadmerného množstva múky. Čím je lokša zemiakovejšia, tým je mäkšia a jemnejšia. Pečiaci papier je mastnejší, takže sa lokša na neho bude menej lepiť a bude jednoduchšie s ňou manipulovať. Samozrejme, pred začatím pečiaci papier iba jemne poprášte múkou.
- pečiaci papier bude po pár lokšiach premočený, vymeňte ho, aby sa ďalšie lokše naň nelepili
- používajte plastovú obracačku, ktorá sa prispôsobí tlaku ruky a neroztrhne lokšu. Taktiež zvoľte obracačku so zaobleným koncom „lopatky“. Ostré zakončenia obracačky vedia cesto potrhať rýchlejšie.
- ak vám vznikli praskliny, trhance alebo diery na lokši, pokojne ich zalepte iba prstami. Skvelé na zemiakovom jemnom ceste je to, že sa poškodenia vedia spätne napraviť aj priamo na panvici.
- vyvaľkanú lokšu najskôr podnaberte z každej strany kruhu, aby sa odlepila od pečiaceho papiera a dalo sa s ňou neskôr lepšie pracovať
- lokše opečte na suchej panvici z oboch strán
- zhorenú múku z panvice dajte dole kuchynským papierom alebo utierkou
Ak sa rozhodnete tento recept vyskúšať, označte ma na Instagrame a Pintereste. Vždy sa poteším, keď mi vaše výsledky pečenia a varenia pošlete do správ. ❤️
Domáce Zemiakové Lokše
Ingredients
- 2 kg varených najemno nastrúhaných zemiakov
- Soľ podľa chuti
- 700 g hladkej múky časť do cesta a na posypanie dosky – začnite s 200 g múky do cesta
- 1 PL bravčovej masti
- Husacia masť na potretie hotových lokší
Instructions
Príprava zemiakov:
- Uvarené zemiaky najemno nastrúhame. Zemiaky by mali byť staré, aby mali správnu konzistenciu, a po nastrúhaní ich jemne osolíme a pridáme 1 PL bravčového tuku.
Príprava cesta:
- Na pomúčenú dosku vyklopíme nastrúhané zemiaky, pridáme asi 200 g hladkej múky a rukami vypracujeme hladké, jemné cesto. Zemiakové cesto by nemalo byť príliš lepkavé, ak je, pridáme ešte trochu múky. Cesto však nemá byť príliš múčne, aby zostali lokše jemné.
Tvarovanie lokší:
- Z cesta odoberieme guľku o veľkosti väčšej slivovej gule a položíme ju na dosku jemne poprášenú múkou. Každú guľku postupne rozvaľkáme do tenkého kruhu (čím tenšie, tým lepšie). Ideálne je vaľkať na papieri na pečenie jemne poprášenom múkou, aby sa lokša neprilepila.
Opekanie:
- Opatrne nadvihneme lokšu pomocou obracačky (najlepšie plastovej, aby sme nepoškodili cesto) a nadvihneme okraje kruhu z každej strany, aby sa pod ne dostal vzduch a bolo jednoduchšie manipulovať s lokšou. Keď bude lokša po stranách uvoľnená z papiera, opatrne ju naberieme na obracačku a prevrátime na suchú panvicu. Ak sa v lokši spravili trhliny a diery, zlepte ich k sebe prstami. Lokšu opekáme z každej strany, kým sa na nej neobjavia zlatohnedé fľaky. Lokše musia byť dobre prepečené, ale stále mäkké.
Dokončenie:
- Po opečení lokše pomastíme rozpustenou husacou alebo bravčovou masťou a jemne posolíme.